Co zabrać w góry zimą? Sprzęt i akcesoria sportowe 

0
799

Kochasz góry i nic nie sprawia Ci większej przyjemności niż zdobywanie szczytów w trudniejszych warunkach? Wybierając się zimą w góry, potrzebujesz lepszego przygotowania. Musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie, jakim są sportowe akcesoria. Wchodzenie pod górę szlakami, na których zalega śnieg, jest nie tylko trudniejsze, ale i może być niebezpieczne. Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę, zadbać o dobrą kondycję przed wyprawą w góry i zakupić odpowiedni sprzęt.

Bielizna termoaktywna

Planując wyjazd w góry zimą, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ubranie. Podstawą stroju powinna być bielizna termoaktywna wykonana z dobrej jakości włókien syntetycznych lub naturalnych. Często można zakupić komplet bielizny termoaktywnej, zestawy składają się zazwyczaj z koszulek z długim rękawem oraz kaleson lub leginsów. Bielizna termoaktywna musi być elastyczna i przylegać do naszego ciała. Dzięki odpowiednim materiałom odprowadza ona pot, pochłania wilgoć i zapobiega przed utratą ciepła. 

Plecak 

Jest to podstawa wyposażenia na górskie wycieczki. Wybierz wielkość plecaka w zależności od tego, czy planujesz wycieczki jedno lub kilkudniowe i czy będziesz nocował w schroniskach. Warto przed zakupem plecaka przymierzyć go i ocenić, czy jest on dla nas wygodny. Zwróćmy uwagę na system wentylacji, który zapobiegnie nadmiernemu przegrzewaniu się pleców. 

Co powinniśmy spakować do plecaka w góry? 

Podczas wycieczek górskich od zawartości plecaka może nawet zależeć Twoje życie. Dlatego bardzo ważne jest co do niego pakujesz. Niezbędnikiem jest dokładna mapa i latarka z wymiennymi, dodatkowymi bateriami. W górach zimą szybko się ściemnia. Jeśli więc planujemy wielogodzinne trasy, należy mieć ze sobą latarkę, najlepiej czołówkę. Warto zabrać ze sobą termos z ciepłą herbatą lub kawą oraz coś słodkiego. Najlepiej wysokokaloryczny baton. Przydadzą się również zapasowe skarpetki. Zawsze w górach powinniśmy mieć ze sobą naładowany telefon. Pamiętajmy o tym, żeby był naładowany albo wrzućmy do plecaka dodatkowo powerbank. 

Buty 

Jeden z najważniejszych elementów przygotowania do wspinaczki górskiej. Element, na którym na pewno nie powinniśmy oszczędzać, choć górskie buty zazwyczaj są sporym wydatkiem. Znacznie lepiej jest kupować buty w sklepie stacjonarnym, niż zamawiać je przez internet. W doborze butów do wspinaczki zimą należy pamiętać o tym, że muszą być wygodne i ciepłe. Wybierajmy modele za kostkę, żeby zapobiec skręceniom czy zwichnięciom tego stawu. Zwróćmy również uwagę na to, czy da się przypiąć do nich raki. 

Okulary 

Wychodząc w góry zimą, nasze oczy są szczególnie narażone na promieniowanie UV-A i UV-B. Wybierajmy okulary zimowe, który zapewnią dobrą ochronę przed UV. Okulary zimowe klasyfikowane są na kilka kategorii w zależność na przepuszczalność światła widzialnego. Pierwsze kategorie od 0 do 3 charakteryzują się słabą ochroną, nadają się na krótkie wycieczki w góry latem lub na zwykłe wyjścia w teren. Kategoria 3 i 4 nadają się do wspinaczek wysokogórskich i powinny zapewnić Ci doskonały komfort widzenia. 

Wyposażenie w góry zimą – podsumowanie 

Góry zimą są bardziej wymagające dla ludzkiego organizmu. Kiedy temperatura spada do kilkunastu stopni poniżej zera, musimy dobrać odpowiedni strój. Wyposażenie górskie musi być dopasowane do tego, co planujemy robić w górach. Podczas zwykłego trekkingu wystarczy odpowiedni strój i dobre buty. Odzież musi być ciepła, lekka i nieograniczająca naszych ruchów. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.