Historia gry w kręgle

0
783

Pomysł powalenia celów kamieniem, piłką lub innym odpowiednim przedmiotem jest tak stary jak sama cywilizacja ludzka. Istnieją dowody, że niektóre implementacje gry znajdują się w 7000-letnim egipskim grobowcu. Podobnie były wzmianki o identycznym sporcie, który pojawił się w barbarzyńskich Niemczech z III wieku.

Dopiero w 1930 roku podjęto starania, aby przestudiować historię kręgli. Brytyjski antropolog Sir Flinders Petrie znalazł 7000-letni dowód na istnienie artefaktów grobowca egipskiego dziecka, które podobno są używane w grze podobnej do gry w kręgle. I odwrotnie, niemiecki historyk William Pehle wskazuje na istotne dowody, które pokazują Niemcy jako kolebkę tego sportu. Niemieccy chłopi, na próbę wiary, dźgali Kegel (rodzaj maczugi) ziemią jako cele i uderzali nimi za pomocą kamieni lub drewnianych kul toczonych na ziemi. Jeśli uda im się zburzyć Kegel, są uważani za wolnych od grzechu. Ta praktyka ostatecznie zrzuciła swoje świeckie tło, aby stać się ulubionym sportem zwykłych ludzi.

Były też dowody na historię kręgli w średniowiecznej Anglii. Król Edward IV wydał edykt, który zabraniał „krzątania się kamieni” i innych sportów przypominających kręgle, aby utrzymać skupienie swoich żołnierzy, ponieważ sport powstrzymywał ich żołnierzy przed treningiem. W tym czasie w Europie pojawiło się wiele adaptacji tego sportu: na przykład włoski Bocce, francuski Petanque i Lawn Bowling of the British.

Angielscy osadnicy sprowadzili kręgle do Stanów Zjednoczonych. Dowody wskazują, że w roku 1611 kpt. James Smith zakazał gry w kręgle, kiedy przybył do Jamestown, aby znaleźć kolonistę z Wirginii głodującego, ale nadal szczęśliwie grającego w kręgle. Ale zamiast zniknąć w zapomnieniu, sport zyskał popularność w Ameryce. Teraz gra była rozgrywana standardowymi dziewięcioma pinami, wspomnianymi w cytacie z Rip Van Winkle, gdy budzi się przy dźwiękach „ninepins”. Uważano, że holenderscy imigranci w kolonii w Nowym Jorku byli odpowiedzialni za formę kręgli z dziewięcioma szpilkami.

W 1841 r. Uchwalono ustawę Connecticut, która zakazała gry w kręgle, zwłaszcza w kręgle 9-pinowe. Inne stany poszły w ich ślady. Incydent miał miejsce, ponieważ kręgle były wówczas silnie związane z hazardem i przestępczością. Ale zamiast zniknąć, sportowi udało się obejść prawo dzięki ewolucji dziesięciu kręgli, a sława kręgli wciąż rosła.

Niezależnie od tego, jakie ścieżki krążyły w historii kręgli, kręgielnia jest nadal jednym z bardziej interesujących sportów. Kręgielnia jest nadal prawdziwym sportem, jedyną w swoim rodzaju i wyjątkową zabawą. Historia samej gry w kręgle świadczy o tym, jak wspaniały jest ten sport, od którego się rozpoczął i jak daleko dotarł.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.