Polski owczarek podhalański

0
512

Polski owczarek podhalański to pies pasterski, stróżujący, a przede wszystkim oddany, kochający towarzysz całej rodziny. Początki tej rasy datuje się na przełomie XV i XVI wieku, kiedy duże pasterskie psy przybyły na Podhale w towarzystwie pasterzy bydła i owiec. Polskie owczarki podhalańskie charakteryzują się mocną i zwartą budową. Silne i aktywne, jednak ich temperament jest spokojny. To psy samodzielne, inteligentne oraz czujne.

Decydując się na tę rasę, pamiętajmy, że polski owczarek podhalański posiada cechy psa użytkowego, który przez wiele lat był pod tym kątem kształtowany i wykorzystywany. To dumne, mądre i niezależne psy, nie zapominajmy o tym, kiedy będziecie z nimi ćwiczyć posłuszeństwo. Polski owczarek podhalański choć chętnie pracuje ze swym przewodnikiem to nigdy nie będzie psem, który posłusznie wykona każdą komendę. To bardzo inteligentne zwierzę, ale nie można go zmusić do posłuszeństwa. Podhalany kochają całym sobą. Mają silny instynkt stadny i w stosunku do obcych osób są ostrożne i podchodzą do nich z rezerwą. Ze względu na swoja siłę i ciętość mogły skutecznie pilnować swojego stada owiec i swojej rodziny.

Polski owczarek podhalański wygląda imponująco. Szczyci się białą szatą i może nam się wydawać, że bardzo łatwo się brudzi. Nic bardziej mylnego. Sierść polskiego owczarka podhalańskiego nie łapie brudu, a znajdująca się na niej np. ziemia lub błoto same się obsypują i nie potrzeba do tego szczotki. Warto również wspomnieć, że psy są mniej szczekliwe w porównaniu do suczek.

To psy zdrowe, wytrzymałe i odporne na warunki klimatyczne. Czasami mogą występować u nich alergie oraz choroby oczu. Polski owczarek podhalański jest dużym psem i może być narażony na wystąpienie dysplazji oraz skrętu żołądka. Ważne jest, aby dzienna porcja jedzenia była podzielona na dwa posiłki, a także zarówno przed jak i po posiłku podhalan nie powinien biegać.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.